Osteoporoza – cichy złodziej kości

chirurg ortopeda

Osteoporoza występuje z taką samą częstotliwością u kobiet, jak i mężczyzn. Medycy potwierdzają natomiast, że najczęściej diagnozowana jest u osób po 60 roku życia. Dotyczy osłabienia struktury kości. Nie bez powodu mówi się, że jest to choroba, która dosłownie zjada kości. Te stają się rozrzedzone, czego efektem jest ich znaczne osłabienie. Właśnie wtedy dochodzi nie tylko do ich deformacji, ale też częstych złamań. Wystarczy niefortunne poruszenie, lekkie uderzenie, by kość po prostu pękała. Nie da się ukryć, że ta choroba powoduje ogromny dyskomfort dla pacjenta i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Głównym objawem osteoporozy są oczywiście złamania. Jeśli zdarzają się nagminnie, należy zbadać strukturę kości. Ubytki będą świadczyć o występowaniu tejże choroby. Co ciekawe, objawy osteoporozy nierzadko nie dotyczą wcale kości. Chory może borykać się z bólami brzucha, wzdęciami, brakiem apetytu, zaparciami. W miejscach złamań pojawia się oczywiście silny ból, dyskomfort odczuwa się też podczas chodzenia, a dolegliwości bólowe występują w obrębie kręgosłupa. Z czasem u osób z osteoporozą może występować deformacja sylwetki, pojawia się tzw. wdowi garb. Pacjenci z osłabieniem kości częściej borykają się także z zapaleniem płuc i oskrzeli.

Nagminne złamania należy skonsultować z ortopedą, w niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u specjalisty, jakim jest chirurg ortopeda. Złamania mogą prowadzić do trwałych deformacji, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i tylko operacja chirurgiczna jest w stanie przywrócić ich pełną aktywność.

Pacjenci z osteoporozą powinni rzucić nałóg papierosowy, odstawić alkohol, stosować dietę z uwzględnieniem produktów o dużej zawartości witaminy D. Pamiętajmy, że osteoporozy nie można wyleczyć, za to udaje się skutecznie zahamować proces jej postępowania. W tym celu zalecana jest indywidualna farmakoterapia.