Jak pozbyć się zeza bez operacji?

obturator

To osłabienie mięśni gałek ocznych jest odpowiedzialne za tworzenie się zeza. Co ciekawe, zezowanie jest jedną z najczęściej diagnozowanych wad narządu wzroku i chociaż zazwyczaj diagnozuje się go i leczy u małych pacjentów to z tą dolegliwością mogą borykać się również dorośli.

Leczenie zeza jest dużo łatwiejsze i dużo bardziej skuteczne w przypadku dzieci. Uznaje się, że szanse na całkowite zniwelowanie wady mają przede wszystkim pacjenci, którzy nie ukończyli jeszcze 10 lat. Oczywiście, operacje zeza wykonuje się też u dorosłych jednak w ich przypadku nie można zagwarantować wyleczenia w 100% – chodzi tu bardziej o efekt kosmetyczny aniżeli zniwelowanie wady widzenia obuocznego. Co więcej, tylko 15% dzieci z zezem musi przechodzić korekcyjne operacje chirurgiczne, reszta pacjentów zwalcza zeza dzięki ćwiczeniom ortoptycznym bądź noszeniu specjalnych okularów korygujących zezowanie.

Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia zeza, tym lepsze mogą być jej wyniki natomiast trzeba zaznaczyć, że nierzadko trwa ona nawet kilka lat. W tym czasie dziecko nosi okulary korygujące wadę oraz wykonuje zestaw specjalnych ćwiczeń ortoptycznych. Bardzo często stosuje się też metodę zakrywania zdrowego oka na pewien czas, dzięki czemu to chore jest pobudzane do prawidłowej pracy.

Same ćwiczenia ortoptyczne przebiegają w gabinecie ortoptycznych, przy wykorzystaniu takich urządzeń jak synoptofor, stereoskop czy karty stereogramowe. Ćwiczenia można wykonywać również w domu i co ciekawe, w przypadku dzieci są to zajęcia z wykorzystaniem zabawek. O wszelkich zaleceniach okulista powiadamia opiekunów dziecka, niezbędne są również regularne kontrole w gabinecie, dzięki którym możliwa staje się ocena postępów kuracji.

Należy pamiętać, że każdy rodzaj terapii niezbędnej do leczenia zeza dobierany jest patrząc na indywidualne preferencje i potrzeby każdego pacjenta. Niemożliwym jest więc stosowanie tych samych metod niwelujących zeza przez dwóch pacjentów, bez konsultacji z okulistą czy ortoptykiem.