Rodzaje i funkcje opakowań

saszetkarka

Opakowanie to przedmiot, którego głównym zadaniem jest oczywiście ochrona towaru, który jest w nim zamknięty. Z tego względu opakowania zwłaszcza cenniejszych rzeczy powinny być zaprojektowane oraz wykonane w sposób solidny i pozbawione wszelkich wad. W dzisiejszych czasach wzrasta także inne kryterium „dobrego” opakowania, a mianowicie jego wygląd. Nikt chyba nie wyobraża sobie dać komuś eleganckiego pióra w foliowej siatce na zakupy. Opakowania powinny także pobudzać wyobraźnię klienta i zachęcić go do zakupu towaru.

Opakowania możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od pełnionych funkcji.
Ze względu na kontakt z towarem, możemy wyróżnić bezpośrednie opakowanie, które jak nazwa wskazuje, dotyka towaru w sposób bezpośrednia (są to m.in. torebki i papiery prezentowe). Drugi rodzaj opakowań to takie, które ochraniają towary będące już zabezpieczone w inny sposób – są to opakowania pośrednie, a ich główną funkcją jest zabezpieczenie produktów przed kradzieżą i uszkodzeniami mechanicznymi.
Kolejny podział dotyczy ilości sztuk, które są zabezpieczone. Wyróżniamy tutaj opakowania jednostkowe, które spotykamy w sprzedaży detalicznej oraz zbiorcze, które zawierają w sobie kilkadziesiąt sztuk opakowań jednostkowych. W tej grupie możemy także wyróżnić opakowania transportowe, które pomagają w hurtowej dostawie produktów.
Ostatnią grupą klasyfikującą opakowania jest ich trwałość. Możemy wśród nich wyróżnić opakowania z takich materiałów jak metal, drewno, papier czy szkło, co jest bezpośrednim wyznacznikiem trwałości opakowania.

Niezależnie od tego, co chcemy zabezpieczyć, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby opakowanie produktu spełniało swoje zadanie i nie zawiodło w nieodpowiednim momencie. Wysyłając pocztą drobne przedmioty, powinniśmy owinąć je folią bąbelkową, a drobne elementy poumieszczać w osobnych torebeczkach. Bezpośredni wpływ na jakość opakowań mają nie tylko materiały, z jakich są wykonane, ale także maszyny wykorzystywane w procesie produkcji. Saszetkarka, wykrojniki czy slotery powinny być regularnie serwisowane, a wytwarzane opakowania poddawane restrykcyjnej kontroli.