Po co bada się bioderka noworodka?

usg bioderek u niemowląt Warszawa

Badanie USG bioderek u noworodków to jedna z pierwszych obrazowych diagnostyk, które są obowiązkowe w celu prowadzenia profilaktyki prozdrowotnej najmłodszych. Po co wykonuje się tego rodzaju badanie? Kiedy zgłosić się z dzieckiem do specjalisty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Dysplazja to główna przyczyna, dla której wykonuje się usg bioderek u niemowląt. Warszawa i inne duże miasta w Polsce funkcjonują sporą liczbą placówek, w których takowe można wykonać. USG ma na celu wykluczenie dysplazji bądź jej potwierdzenie, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa reakcja i leczenie w celu jej zwalczenia.

Dysplazja stawów biodrowych u noworodka to niedorozwój stawów biodrowych, która w przyszłości może mieć znaczenie dla ich symetrii, stabilizacji czy właściwej ruchomości. Okazuje się, że nawet 4 na 100 noworodków boryka się właśnie z tym problemem. Im szybciej dysplazja zostanie wykryta, tym lepsze mogą być efekty rehabilitacji. W takich przypadkach najczęściej stosowana jest orteza biodrowa, której zadaniem jest podtrzymywanie nóżek malucha w pozycji ich zgięcia. Terapia nie jest inwazyjna, nie powoduje powikłań. Najczęściej wystarczą 2-3 miesiące, by układ bioderek był prawidłowy.

Specjaliści zalecają, by badanie usg bioderek przeprowadzone zostało profilaktycznie przynajmniej dwa razy. Pierwsze należy przeprowadzić w 4-6 tygodniu życia dziecka, a kolejne około 12-16 tygodnia życia.

Samo badanie ultrasonograficzne nie jest bolesne dla dziecka, nie wywołuje też żadnych skutków ubocznych. Trwa dosłownie kilka minut, wyniki takiego badania uzyskuje się niemalże natychmiast, a samo USG można powtarzać w razie potrzeby wielokrotnie.

W celu wykonania badania USG bioderek noworodka warto wybierać placówkę, w której specjaliści dysponują najlepszej jakości ultrasonografem. Ten pozwoli wykryć nawet minimalne zmiany i reagować w początkowej fazie dysfunkcji. To przecież na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie dziecka.