Jak odstraszyć komary?

olejek eukaliptusowy

Plaga komarów niestety może skutecznie zepsuć urlop. Bez względu na miejsce wypoczynku, lato to czas, w którym te owady pojawiają się w nadmiernej ilości. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, by przy użyciu naturalnych metod móc je odstraszać.

W przydomowym ogrodzie warto posadzić tzw. komarzycę oraz lawendę. Te rośliny wydają zapach, którego komary po prostu nie lubią. Można również stosować olejek lawendowy, na przykład rozprzestrzeniać go za pomocą kominka do aromaterapii. Ten preparat po rozcieńczeniu nadaje się też do stosowania na skórę, dokładnie tak samo, jak olejek eukaliptusowy, który również pomaga odstraszyć insekty.

Na rynku znajdziemy ogrom rozmaitych środków na komary. Niestety, większość z nich to chemia. Eksperci nie zalecają stosować preparatów do pryskania na skórę, niekorzystne dla naszego zdrowia mogą być też rozpalane specyfiki czy te, które włącza się do kontaktu. Natura daje nam tak dużo możliwości, że z powodzeniem udaje się zwalczyć plagę komarów bez negatywnych skutków ubocznych.

Do najskuteczniejszych środków naturalnych na komary zalicza się wspomniany już olejek lawendowy, ale tak samo dobrze sprawdza się też cynamonowy, geraniowy, cytrynowy, pomarańczowy, goździkowy, sosnowy czy kokosowy. Z komarami rozprawi się też kamfora i waleriana. Wszystkich nie trzeba traktować na skórę, bo tak samo pozytywne efekty dają aerozole w postaci odświeżaczy powietrza z tymi składnikami.