Dobry architekt, to znaczy jaki?

architekt białystok

Coraz więcej osób (zwłaszcza rodzin z dziećmi) decyduje się na zmianę mieszkania w bloku w zatłoczonym centrum na dom jednorodzinny na obrzeżach miasta lub na wsi. Jeżeli nie decydują się na kupno wcześniej zbudowanego już domu, muszą zatrudnić architekta, który wykona plan budynku. Projekt na zlecenie indywidualne co prawda jest droższe niż wybór gotowego planu, jednak daje możliwość dopasowania przyszłego miejsca zamieszkania do własnych potrzeb i wizji. Z tego powodu osoba, którą zatrudnimy, powinna być godna zaufania i znać się na rzeczy. Po czym możemy poznać, że mamy do czynienia z profesjonalistą?

Przede wszystkim architekt, którego zatrudnimy, powinien mieć już doświadczenie. Powinniśmy dowiedzieć się, czy domy jednorodzinne należą do jego specjalności. Jeżeli decydujemy się na indywidualny projekt, szukajmy usługodawców, którzy są w stanie wykonać projekt od podstaw, ponieważ na rynku są także architekci, którzy specjalizują się jedynie w adaptacji projektów gotowych.

Doskonałym wyznacznikiem doświadczenia potencjalnego usługodawcy będzie jego portfolio. Dzięki takiemu folderowi możemy ocenić, czy wizja danego architekta nam odpowiada i czy jego domu są zaprojektowane z pomysłem i funkcjonalne. Możemy także spytać, czy istnieje możliwość obejrzenia któregoś z jego projektów na żywo, jeżeli domy jego poprzednich klientów są już ukończone.

Dobry architekt powinien też być dyspozycyjny. Chyba nikt nie chciałby sytuacji, w której to architekt odmawia kolejnych spotkań lub nie ma czasu wtedy kiedy my, ponieważ ma na głowie dziesiątki zleceń. Warto zatrudnić osobę, która będzie w stanie zająć się naszym zleceniem z pełnym zaangażowaniem, a dodatkowo otwarta będzie na nasze uwagi i doradzi optymalne rozwiązania dla naszych potrzeb.

Architekta najlepiej byłoby zatrudnić z polecenia jakiegoś naszego znajomego, jeżeli jednak nikt z naszych bliskich nie korzystał z usług takiej osoby w ostatnim czasie, możemy przenieść poszukiwania do internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę taką jak „architekt Białystok”, a następnie porównać oferty okolicznych specjalistów.