Czym są mieszkania bezczynszowe?

apartamenty lublin sprzedaż

Mieszkania bezczynszowe zyskują coraz większą popularność. Jak sama nazwa wskazuje, są to mieszkania, których lokator nie ponosi stałej opłaty, a jego miesięczne koszty ograniczają się do zużytej energii, gazu, wody itd.. Co warto wiedzieć, mieszkania tego typu to zazwyczaj bloki, w których skład wchodzi raptem kilka mieszkań i często każde z nich ma nawet własne drzwi wejściowe oraz dostęp do indywidualnego ogródka. W klasycznych blokach zrzeszających kilkadziesiąt mieszkań bezczynszowa forma jest raczej niespotykana.

Tak jak wyżej wspomniane, główną cechą takich mieszań jest brak stałej opłaty za wynajem. Lokatorzy nie ponoszą kosztów na fundusz remontowy, utrzymanie części wspólnych i tym podobnych. Opłacane rzeczy są praktycznie takie same jak w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego – za zużyte media, wywóz śmieci. Na mniejszych osiedlach często można także zrezygnować z usług firmy administrującej nieruchomość.

Problematyczna może być forma pokrywania ewentualnych uszkodzeń budynku. W przypadku klasycznej wspólnoty mieszkaniowej środki remontowe zbierane są regularnie w mniejszych kwotach i odkładane do czasu remontu. W mieszkaniach bezczynszowych nie ma takiej opłaty, jednak jeżeli coś ulegnie zniszczeniu, mieszkańcy muszą wyłożyć pieniądze na naprawę jednorazowo. Z tego względu warto odkładać sobie nieduże fundusze na taką ewentualność.

Mieszkania bezczynszowe wiążą się także z większą pracą związaną z nieruchomością. Jeżeli coś ulegnie zniszczeniu, należy to naprawić na własną rękę. Kolejne obowiązki to koszenie trawy, mycie klatki, malowanie ścian, a zimą czeka nas odśnieżanie. Z tego względu nie jest to optymalne rozwiązanie dla osób starszych, którym zdrowie mogłoby nie pozwolić na lokatorskie obowiązki.

Jak znaleźć mieszkania bezczynszowe wystawione na sprzedaż? Najszybszym sposobem jest oczywiście wpisanie frazy typu „apartamenty Lublin sprzedaż” w wyszukiwarce i porównanie okolicznych ofert. Jest to opcja polecana szczególnie młodym rodzinom z dziećmi, które mogą podjąć się dodatkowych czynności administracyjnych, a jednocześnie osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze.