Wybiórczość pokarmowa u dziecka z autyzmem-czy to istotny problem?

badania laboratoryjne poznań

Wybiórczość pokarmową definiuje się jako zaburzenie, a także trwały wzorzec odmawiania przyjmowania pokarmów, które nie należą do grupy akceptowanej przez dziecko. Problemy te występują w 25% populacji i większość z nich mija samoistnie. Trudności w przyjmowaniu pokarmów i karmieniu zgłaszają również rodzice dzieci z autyzmem (ASD). Problemy z jedzeniem w przypadku dzieci z ASD mają różne podłoże, np. problem może stanowić tekstura pokarmu, wygląd, czy nawet naczynie, w którym jedzenie jest podane. Przy odpowiednio wcześnie postawionej właściwej diagnozie wybiórczości pokarmowej, można w porę wdrożyć pomoc terapeutyczną. W Poznaniu i prawdopodobnie w większych miastach dostępne są zespoły wielospecjalistyczne zajmujące się problemem wybiórczości pokarmowej u dzieci z ASD obejmujące mm.in usługi logopedy, terapeuty SI, a także dietetyka. W terapii ogromne znaczenie mają także nawyki żywieniowe i styl życia rodziny czyli dieta.

Autyzm-przepisy

Nie istnieje jedna, specjalna dieta dla dzieci z ASD. Każde dziecko należy traktować bardzo indywidualnie, zarówno w zakresie potrzeb terapeutycznych jak i nawyków żywieniowych. W przypadku dolegliwości dieto-zależnych, towarzyszących znacznej liczbie dzieci z ASD warto zwrócić się po pomoc do dietetyka. Poznań oferuje usługi dietetyka w niektórych ośrodkach terapeutycznych dla dzieci z ASD a także w niektórych przedszkolach specjalistycznych. Oprócz wspomnianych, można skorzystać z usług dietetyka w Poznaniu prywatnie. Podczas wyszukiwania specjalisty, warto kierować się potrzebami dziecka, co jest kluczowe w wyborze dietetyka. Poznań i większe miasta z pewnością będą oferować liczniejsze grono specjalistów w tym zakresie. Indywidualna dieta (autyzm), przepisy z pewnością zaopatrzą organizm dziecka w niezbędne składniki odżywcze, ale także będą pomocą w rozszerzaniu diety np. u dziecka z wybiórczością. Indywidualnie dobrana dieta (autyzm), przepisy i składniki powinny być opracowane na podstawie konsultacji dietetycznej. Tylko w ten sposób zostanie pokryte zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię, a także zostaną uwzględnione nietolerancje pokarmowe.

Dieta eliminacyjna – autyzm

Przepisy u dziecka z wybiórczością pokarmową powinny być nie tylko ciekawe, ale również odżywcze i angażujące dziecko sensorycznie jeśli jest taka potrzeba. Receptury posiłków powinny uwzględniać indywidualne zdolności i etap rozwoju dziecka oraz powinny powstawać we współpracy zarówno dietetyka ale też terapeuty karmienia czy terapeuty SI. W ten sposób proces rozszerzania diety będzie przebiegał prawidłowo pod każdym aspektem.