Rejestracja spółki akcyjnej – jak to wygląda w praktyce?

rejestracja spółki akcyjnej

Proces, jakim jest rejestracja spółki akcyjnej, może zrealizować praktycznie każdy. Do uruchomienia takiej spółki potrzebna jest tylko jedna osoba, choć w praktyce takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko. Kiedy następuje już rejestracja spółki akcyjnej lub jakiejkolwiek innej, najczęściej włącza się do niej co najmniej dwóch akcjonariuszy.

Podstawowe elementy, bez których rejestracja spółki akcyjnej byłaby niemożliwa, to:

  • Statut spółki – czyli podstawowy dokument wymagany do zarejestrowania firmy w KRS. Ten musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego – w przeciwnym razie będzie nieważny.
  • Kapitał zakładowy – to założyciele są zobligowani do jego pokrycia, a finalna minimalna wartość kapitału to min. 100 tys. złotych.
  • Stworzenie zarządu spółki oraz rady nadzorczej – bez nich funkcjonowanie spółki akcyjnej byłoby niemożliwe.

Nie masz doświadczenia w tej kwestii, a chcesz uruchomić nową spółkę? Obsługa administracyjna firm to usługi, które pomogą Ci jednakowo w procesie rejestracji spółki w KRS, a także jej prowadzeniu w późniejszym czasie. Jeśli zdecydujesz się na powołanie nowej spółki do życia, prawdopodobnie niezbędna będzie obsługa administracyjna firm, która pomoże Ci zadbać o wszelkie kwestie związane z podatkami, rozliczeniami z US i ZUS, a także księgowością spółki. Decydując się na zewnętrzną obsługę administracyjno-księgową, możesz spokojnie i legalnie prowadzić swoją spółkę.