Frezowanie w produkcji kół zębatych – poznaj możliwości

koła zębate samolot

Frezowanie kół zębatych to szybki i wszechstronny proces, który ma fundamentalne znaczenie dla produkcji kół zębatych. Maszyny obwiedniowe do kół zębatych takie jak frezarka obwiedniowa CNC – wykorzystują obrotowe narzędzie tnące lub płytę grzejną do generowania profilu zęba na kołach zębatych, gdy są one podawane przez maszynę. Precyzja i dokładność obróbki obwiedniowej kół zębatych sprawia, że jest to idealna metoda do produkcji kół zębatych. Czytaj dalej i poznaj sens zastosowania frezarki do kół zębatych CNC nieco bardziej.

Frezowanie kół zębatych – o co w tym chodzi?

Frezarka do kół zębatych zawiera dwa wrzeciona skośne. W jednym z tych wrzecion znajduje się płyta grzejna, a w drugim półfabrykat przekładni. Kąt, pod jakim te wrzeciona są ustawione względem siebie, zależy w dużej mierze od rodzaju wytwarzanej przekładni.

Po ustawieniu wrzecion pod odpowiednim kątem, frezarki obwiedniowe CNC są ustawione tak, aby rozpocząć obracanie wałów z przełożeniem prędkości odpowiadającym typowi przekładni. Gdy wały się obracają, płyta stopniowo wcina zęby w koło zębate na odpowiednią głębokość. Aby ułatwić szybszą produkcję, producenci mogą układać razem wiele wykrojów na wrzecionie, umożliwiając frezowaniu zębów kilka kół zębatych jednocześnie.

Rozmaitość możliwości – frezarki obwiedniowe CNC

Tak jak istnieje wiele różnych kątów, prędkości i technik, które producenci mogą wykorzystać do dostosowania procesu, istnieje również szeroka gama dostępnych do użytku maszyn obwiedniowych oraz tego, jakie są dopasowane do nich frezy krążkowe. Większość frezarek obwiedniowych specjalizuje się w różnych zastosowaniach, a bliżej poznzna technologia obróbki kół zębatych walcowych – metoda kształtowa pozwala to lepiej zrozumieć. Frezarki obwiedniowe są zbudowane do obsługi kół zębatych o określonym rozmiarze i występują w dwóch różnych odmianach: frezy jedno- i wielowątkowe, gdzie główna różnica polega na tym, że maszyny wielowątkowe pozwalają na zwiększenie produkcji, ale nie są tak precyzyjne jak maszyny jednowątkowe.