Dzieci są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju infekcje. Często same nie są w stanie poprawnie zakomunikować lub się są świadome tego, że coś im dolega. Dlatego rodzice bardzo uważnie powinni przyglądać się dzieciom i reagować na bieżąco na niepokojące sygnały. Dziecięcym lekarzem pierwszego kontaktu jest pediatra, który przeważnie rozwiązuję większość zdrowotnych problemów dzieci. Jednak czasem potrzebna jest porada specjalisty. Lekarz, który zajmuje się problemami z układem oddechowym i problemami w obrębie głowy (z wyłączeniem oczu) i szyi to otolaryngolog, w skrócie nazywany laryngologiem.
Laryngolog dziecięcy Warszawa, a skierowanie?
Z usług laryngologicznych można korzystać w po otrzymaniu skierowania od lekarza pediatry. To on decyduje o tym, czy dziecko wymaga specjalistycznego badania laryngologicznego.
Jakie objawy wymagają wizyty u laryngologa?
- Dziecko słabiej słyszy – powodów takiego stanu, może być wiele, dlatego trzeba znaleźć przyczynę.
- Dziecko często choruje – jeżeli nasza pociecha ma nawroty infekcji górnych dróg oddechowych.
- Dziecko leczone objawowo nie zdrowieje – to sygnał, że przyczyna problemów zdrowotnych leży głębiej, dlatego trzeba jej poszukać.
- Dziecko oddycha przez usta – może to sugerować problemy laryngologiczne
- Dziecko chrapie i budzi się w nocy – może to sygnalizować bezdech senny, co jest niebezpiecznym schorzeniem.
- Dziecko skarży się na ból głowy
Dlaczego trzeba reagować szybko?
Często zdarza się tak, że dziecko jest u niewłaściwego specjalisty. Gdy dziecko boryka się z katarem, przeważnie zapisujemy dziecko na wizytę do pediatry. Do dobry krok. Trzeba natomiast wiedzieć, że przyczyny kataru mogą mieć podłoże nie tylko związane z infekcją wirusową czy przeziębieniem. Katar może również oznaczać alergię lub przerost trzeciego migdałka. Problemy ze słuchem mogą być spowodowane pęknięciem błony bębenkowej. W tym przypadku czas diagnozy oraz podjęcie leczenia jest kluczowe.
Jakie są konsekwencje braku odpowiedniej diagnozy?
Schorzenia laryngologiczne mogą wpływać na inne problemy zdrowotne lub wychowawcze. Dziecko, które cierpi na niedosłuch, zacznie mieć problemy z nauką lub w relacjach z rówieśnikami. Dodatkowe ryzyko, jakie niesie za sobą nieleczenie schorzeń laryngologicznych, to wady zgryzu. Ich leczenie jest kosztowne i długotrwałe. Dlatego świadomość rodziców w tym obszarze jest bardzo ważna. Laryngolog to lekarz, który pomoże w trafnej diagnozie naszego dziecka.