Woda deszczowa może być świetnym źródłem nawadniania przydomowego ogrodu. O ile jest czysta i pochodzi z dachu, który nie został pokryty eternitem, staje się nie tylko elementem dostarczania wody, ale także cennych wartości odżywczych dla wszystkich ogrodowych nasadzeń. Deszczówką możemy podlewać nie tylko kwiaty, ale również krzewy owocowe i warzywa. Warto jednak, by deszcz był odpowiednio zbierany, a opad się nie marnował.
Wybierając zbiornik na deszczówkę, należy przede wszystkim wybrać jego model – będzie ustawiony pod rynną czy może wkopany w ziemię i połączony z systemem odpływowym? Ważny jest również surowiec, z którego został wykonany zbiornik na wodę deszczową. Ten nie może wpływać na wystąpienie niekorzystnej reakcji z samym deszczem, bo wtedy źródło nawadniania ogrodu będzie wpływać na rośliny negatywnie.
Liczy się wielkość elementu, dzięki któremu deszcz może być odzyskiwany. Zbiorniki na deszczówkę muszą nie tylko gromadzić wodę, ale także pozwalać na generowanie zapasu w razie trwania okresu przedłużającej się suszy. Woda opadowa nadaje się do wykorzystywania jeszcze w długim czasie po jej zebraniu. Co więcej, można nią nie tylko podlewać ogród, ale także myć sprzęty ogrodowe czy samochód. Deszczówka jest dobrej jakości i do tego bezpłatna, warto wiec korzystać z jej zasobów w ilości, która pozwala utrzymać przydomowy teren. Pamiętajmy tylko, że deszcz nie nadaje się do picia ani mycia ciała.