W Polsce rynek pracowniczy zmienia się dynamicznie, co jest jednoznaczne ze zmianami na szczeblu szkoleń. Wymagania stawiane pracownikom są wyższe, dlatego wynajdowane są coraz to nowsze kursy i rodzaje doskonalenia personelu. Procesowi szkolenia można nadać różne formy w zależności od określonych potrzeb oraz celów. Jak dziś szkoli się pracowników?
Bezpłatne kursy
Pracodawcy coraz chętniej inwestują pieniądze w swoich pracowników. Jednym z popularniejszych sposobów na edukację kadry jest zapewnienie jej różnego rodzaju kursów. Przykładowo pracodawca opłaca swoim pracownikom kursy językowe, które mogą być zakończone egzaminem, aby sprawdzić nabytą wiedzę. W dzisiejszych czasach wiele firm działa nie tylko na arenie krajowej, ale poszerza swoje horyzonty na dany kontynent a nawet świat. Z tego względu tak ważnym aspektem jest znajomość języków obcych.
Gry symulacyjne szkoleniowe
Kolejną metodą na podnoszenie kwalifikacji pracowników są tak zwane gry symulacyjne szkoleniowe. Jest to określony rodzaj gier, w którym zazwyczaj uczestniczy wiele osób podzielonych na rywalizujące ze sobą drużyny. Zadaniem gier jest wykrzesanie z pracowników nie tylko wiedzy na temat rynku czy zarządzania, ale również kreatywności i nastawia na współpracę. Do celu dojść można tylko poprzez zgrane operacje ze wspólnikami, dlatego tego typu gry umacniają także więzi pracownicze i uczą pracy w grupach.
Szkolenia outdoor
Jednym z rodzajów szkoleń przeprowadzanych w przedsiębiorstwie są spotkania poza firmą, np. w lesie lub w parku. Są to szkolenia, które nie mają na celu poszerzania wiedzy pracowników, a nastawione są typowo na zgranie zespołu. Jest to doskonały sposób na to, by pracownicy oderwali się na chwilę od rutynowych zajęć, lepiej się poznali i zadbali o relacje ze współpracownikami. Do tego typu szkoleń możemy zaliczyć przykładowo ściany wspinaczkowe, tor przeszkód lub gry terenowe.