Czy gry mogą uczyć?

edukacyjne gry dla dzieci

Temat gier od zawsze budził szerokie zainteresowanie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Od lat gry w zależności od gatunku i tematyki budziły różne emocje. Lecz dzisiaj to zdecydowanie za mało, przez co znane dotychczas gry dostępne na różnych platformach już dawno przeszły do lamusa. Ich miejsce zastępują coraz nowsze rozwiązania, które mogą zostać wykorzystane również do celów edukacyjnych.

Gry zazwyczaj kojarzą się tylko z rozrywką, która ma na celu rozładowanie emocji i zajęcie czasu. Dzisiaj rozgrywka może być znacznie bardziej produktywna niż dotychczas. Może również nieść za sobą wartości edukacyjne, które pozytywnie wpływają na rozwój. W ten sposób proste gry komputerowe do nauki liczenia lub czytania to już przeszłość. Dzisiaj coraz większą uwagę zwraca się na zwiększenie odczuć sensorycznych. Z tą myślą powstała podłoga interaktywna, która polega na wyświetlaniu planszy do gry na podłodze. Podczas gry dzieci mogą mieć różne zadania do wykonania w zależności od scenariusza gry.

Mówiąc o podłodze interaktywnej, należy mieć na uwadze fakt, iż jest ona przykładem urządzenia, które wykorzystuje edukacyjne gry dla dzieci. Gry tego typu charakteryzuje nauka poprzez zabawę, przez co stanowią atrakcyjną formę spędzania czasu. Nauka liczenia, czytania, języków, a nawet programowania z wykorzystaniem interaktywnej podłogi jest sposobem na rozwój praktycznych umiejętności. Ponadto podłoga interaktywna poprzez zabawę ma za zadanie zwiększać aktywność ruchową dzieci, co pozytywnie przekłada się samopoczucie i funkcjonowanie.