Pasożyty w dobie higieny i najwyższej sterylizacji? Nadal powszechny problem?

badania laboratoryjne poznań

XXI w. to czas, w którym można zaobserwować największą mobilizację w przypadku utrzymania higieny, a nawet sterylności. Jest to związane z większą świadomością ludzi, możliwościami, ale również obecnym problemem epidemii koronawirusa. Pomimo tego zakażenia pasożytami i choroby od pasożytnicze są nadal częstym zjawiskiem szczególnie wśród dzieci.  Statystyki WHO pokazują, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zakażenia pasożytnicze dotyczyło 4,5 miliarda ludzi. Co więcej pasożyty mogą stanowić przyczynę zgonu. Rocznie przez pasożyty umiera 14 mln ludzi, co stanowi 25% wskaźnika śmiertelności.

Najpowszechniejsze pasożyty układu pokarmowego człowieka

W organizmie człowieka może pojawić się wiele różnych gatunków pasożytów, od tych, które są mikroskopowych rozmiarów, po te które widoczne są gołym okiem. Badania naukowe donoszą, że w organizmach 95% osób dorosłych bytowało od jednego do pięciu gatunków pasożytów. Do najpowszechniej występujących pasożytów jelitowych można zaliczyć glistę ludzką (Ascaris lumbricoides). Jednak z polskich statystyk wynika, że to owsiki (Enterobius vermicularis) są najczęstszym pasożytem, z którym ludzie muszą się zmierzać. Wysoki wskaźnik występowania dotyczy również włosogłówki (Trichuris trichiura), glisty ludzkiej (Ascaris lumbricoides) oraz lambli (Giardia lamblia).  Innymi pasożytami jelitowymi często występującymi są również: pełzak czerwonki (Entamoeba histolytica), tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony (Taenia saginata, T. solium), tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale), węgorek jelitowy (Strongyloides stercoralis), toksoplazmoza (Toxoplasma gondii).

Objawy zakażenia pasożytniczego

Objawy obecności pasożytów jelitowych bywają niespecyficzne. Można do nich zaliczyć: osłabienie, ból i /lub skurcze brzucha, śluz w stolcu, częste biegunki, nudności, wymioty, nagłe chudnięcie bez przyczyny, stan podgorączkowy/gorączka, anemia (niedokrwistość), częste infekcje, wypadanie włosów, bóle mięśni i stawów, zapalenie stawów. Co więcej objawy związane z obecnością pasożytów mogą się utrzymywać nawet kilka miesięcy. Jednakże często bywa tak, iż obecność pasożytów nie daje żadnych objawów, a o ich obecności żywiciele dowiadują się przez przypadek.

Pasożyty jelitowe- badanie, które należy wykonać w diagnostyce

W diagnostyce wykorzystuje się nieinwazyjne, proste badania kału na pasożyty. Do przeprowadzenia takiego badania potrzebny jest zazwyczaj tylko jedna próbka kału. W związku z tym nawet takie  badanie kału u dziecka nie stanowi większego problemu. Z odpowiednio pobraną próbką należy najlepiej niezwłocznie udać się do laboratorium (Poznań, ul. Sielska 6- Instytut Mikroekologii – sprawdź szczegóły: https://instytut-mikroekologii.pl/laboratorium). W przypadku bardzo uciążliwych biegunek warto również pomyśleć o wykonaniu szerszej diagnostyki poprzez badanie- patogeny jelitowe. Obejmuje ono wiele czynników infekcyjnych, oprócz pasożytów, również  wirusy oraz bakterie, więc jest to o wiele bardziej obszerna diagnostyka niż samo badanie kału na pasożyty. Cena badania kału na pasożyty jelitowe zazwyczaj to ok. 100-200 zł, natomiast badanie na patogeny jelitowe to koszt ok. 1000zł.