Temat równouprawnienia budzi wiele kontrowersji. Równość płci, a raczej nierówność, dostrzec można również u dzieci. W tym artykule opisujemy, jak poszczególne zabawki wpływają na dzieci oracz czy płeć odgrywa w tym jakąś rolę.
Czy dziewczynka może bawić się samochodami?
Wielu rodziców odczuwa niepokój, gdy ich córka, zamiast lalek woli bawić się samochodami. Zupełnie niepotrzebnie! Każda zabawka to jedna z form poznawania świata przez dziecko. Im więcej różnorodnych zabawek dziecko ma wokół siebie, tym lepiej dla jego rozwoju. Warto dodać, że samochody często są prowadzone przez kobiety i nikogo ten widok nie dziwi. Dlaczego wiec dziewczynka z autkiem kojarzy się z czymś niepoprawnym? Tutaj szczególne znaczenie ma równość płci.
Czy chłopiec powinien bawić się lalkami?
Analogicznie do powyższego akapitu, tu odpowiedź również brzmi: TAK! Pielęgnowanie u młodych chłopców troski o drugą istotę jest niezwykle ważne. W tym właśnie może pomóc lalka. Jest ona też świetnym narzędziem do nauki. Lalce przed spacerem trzeba założyć czapkę, co daje dziecku przykład, jak należy się ubierać na spacery. Dzięki lalce-niemowlakowi dziecko może poznać zasady zmieniania pieluchy, kto wie, może w rodzinie pojawi się młodsze rodzeństwo? Wówczas dziecku będzie łatwiej zrozumieć, że noworodkiem też trzeba się opiekować.
Czy rodzaj wybieranych zabawek determinuje przyszłość dziecka?
Wielu wokalistów mówi o swoim dzieciństwie, że „jeszcze nie zaczęli chodzić, a już śpiewali”. Pasje potrafią się ujawnić bardzo wcześnie, dlatego jeżeli dziecko się czymś żywo interesuje, warto mu pozwolić się tym zająć. To duże szczęście robić, to co się lubi.
Najważniejsze jest, żeby dziecko wspierać, zamiast karmić zakazami, determinowanymi społecznymi przyzwyczajeniami. To dorośli określają, co jest „tylko dla dziewczynek/chłopców”. Dzieci są po prostu otwarte i ciekawe świata. Pozwólmy dzieciakom odkrywać świat po swojemu zapewniając im równouprawnienie.
Zobacz także: Nauka i zabawa