Co to są emolienty i dlaczego warto stosować je w pielęgnacji skóry dziecka?

surowce kosmetyczne

Emolienty są dzisiaj powszechnie stosowane w kosmetologii. Nie ma w tym nic dziwnego, bo odpowiednio wykorzystane, mają dobroczynne właściwości na skórę. Preparaty, które zawierają tego rodzaju surowce kosmetyczne, uznawane są za bezpieczne dla osób o wrażliwej, skłonnej do podrażnień skórze, skórze alergicznej oraz dla osób, które borykają się z AZS. Co ważne, emolienty zalecane są do codziennej pielęgnacji skóry dziecka. Jakie właściwości wykazują kosmetyki, które mają je w swoim składzie? Sprawdź już teraz.

Jak działają emolienty?

Okazuje się, że emolienty zaliczają się do grupy dermokosmetyków, a więc preparatów łagodnych i bardzo często naturalnych, które mają wręcz lecznicze działanie na skórę. Zadaniem tego rodzaju surowców kosmetycznych jest przede wszystkim zmiękczanie, ale również nawilżenie skóry i danie jej tzw. bariery ochronnej przed wpływem niekorzystnych czynników. Emolienty łagodzą też stany zapalne, niwelują uczucie swędzenia, zaczerwienienie, uczucie tzw. napiętej skóry. Ponieważ środki kosmetyczne z emolientami mają najczęściej naturalny skład, z powodzeniem można je stosować każdego dnia, nawet w przypadku dzieci. Najlepsze efekty stosowania zauważa się zresztą, jeśli następuje to regularnie.

Naturalne kosmetyki dla dzieci

Dlaczego warto wybierać kosmetyki z emolientami dla dzieci? Oprócz tego, że mają doskonałe właściwości w zakresie pielęgnacji delikatnej skóry malucha, to jeszcze są w pełni bezpieczne. W ich składzie nie znajduje się żaden sztuczny barwnik, aromat, tzw. zapychacze, silikony czy parabeny. Z reguły kosmetyk składa się z mieszanki wyciągów roślinnych. To tak naprawdę najlepsze, co można zafundować swojemu dziecku, tym bardziej że i tak każdego dnia jest ono narażone na kontakt z chemią, zanieczyszczeniami czy chociażby smog, który wpływa negatywnie na jego zdrowie. Warto także wiedzieć, że środki kosmetyczne z emolientami nadają się do każdego rodzaju skóry, nie tylko tej problematycznej.