Taksa notarialna

notariusz praga południe

Taksa notarialna, czyli opłata za wykonane czynności notariusza została określona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2014 roku. Warto wiedzieć, że niektóre czynności wymagają potwierdzenia aktem notarialnym, by zachowały ważność zgodnie z przepisami polskiego prawa.

Notarialnie można przepisać majątek, podzielić spadek, zbyć się praw, nadać upoważnienie do realizowania określonych zadań, nabyć czy też sprzedać dane dobro, na przykład nieruchomość. Wszystkie te czynności opatrzone są taksą notarialną, która określa wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie niezbędnych dokumentów, ale również czas poświęcony dla danej sprawy i jego notarialne potwierdzenia.
Taksa notarialna obowiązuje dla wszystkich notariuszy w całym kraju i jest dokładnie taka sama, uwzględniając dane czynności, które wykonuje notariusz. Praga Południe, Mokotów czy Żoliborz – bez względu na to, gdzie udamy się do kancelarii notarialnej, zapłacimy za usługi przybliżoną kwotę.

Dlaczego przybliżoną, a nie dokładnie taką samą, chociaż taksa jest przecież odgórnie ustanowiona? W niektórych przypadkach obowiązują tzw. widełki taksy notarialnej, zgodnie z którymi notariusz może wytyczać wynagrodzenie za swoją pracę. Co ważne, określony jest też % wysokości jego wynagrodzenia za akty notarialne danego przedmiotu. Rozporządzenie określa także maksymalne stawki, jakie pobrać może notariusz. Z łatwością można więc wyliczyć, ile kosztować nas będzie najwięcej jego usługa. Jeśli notariusz zażąda mniej, będzie to dla klienta jedynie miłe zaskoczenie.

Pamiętajmy, że w każdym przypadku do taksy notarialnej należy doliczyć jeszcze 23% podatku VAT.