Z roku na rok na rynku pracy pojawia się coraz więcej absolwentów prawa. Nie wystarczy już odbyć obowiązkowych praktyk, aby zaraz po skończeniu studiów znaleźć wartościową pracę w kancelarii prawnej. Coraz więcej przyszłych prawników decyduje się na ponad obowiązkowy staż po to, aby zdobyć praktyczne umiejętności i łatwo wejść w rynek pracy. Jednakże, studenci często narzekają na bezsensowne praktyki polegające na przysłowiowym “parzeniu kawy”. Pracodawcy często nie doceniają potencjału i świeżego spojrzenia młodych adeptów prawa. W tym artykule przedstawimy parę porad, dzięki którym unikniesz takich stażów i znajdziesz ciekawe praktyki.
Poświęć czas na dokładne sprawdzenie kancelarii.
Rada ta wydaje się oczywistą, ale wciąż jest sporo studentów, którzy kierują się tylko renomą kancelarii i nie sprawdzają dokładnie swojego przyszłego pracodawcy pod kątem traktowania pracowników. Zdarza się, że nawet znane kancelarię wykorzystują studentów i w zamian za wpis do CV nie proponują wynagrodzenia za ciężką pracę lub w nieskończoność odkładają podpisanie umowy. Nie warto się na to godzić! Na rynku jest sporo kancelarii, które oferują płatne staże – wystarczy poszukać opinii na forach pracowniczych lub studenckich, na przykład poprzez wpisanie frazy “kancelaria prawna Oława„. Poświęć chociaż godzinę dziennie na szukanie ofert pracy i reaserch pracodawców, a nie pożałujesz tego.
Nie wątp w siebie
Młodzi ludzie często boją się aplikować na stanowiska, jeśli nie spełniają wszystkich wymogów opisanych w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Nie wolno tak robić – pamiętaj, żeby wysyłać swoje CV nawet, jeśli nie spełniasz w 100% wszystkich wymagań! Dla rekrutera nie liczy się tylko twoje doświadczenie, ale też to, jak zachowasz się na rozmowie rekrutacyjnej. Często o dostaniu pracy lub stażu decydują detale np. to, czy się spóźniłeś, pewność siebie, płynność wypowiedzi itp. Nic ci nie szkodzi zaryzykować, a może się to bardzo opłacić.
Angażuj się nieobowiązkowe zajęcia na uczelni.
Pracodawcy zawsze będą dobrze patrzeć na twoją nadobowiązkową aktywność w czasie roku akademickiego. Angażuj się w konkursy, koła naukowe lub organizowanie konferencji/wydarzeń, itp. Taka wszechstronna pracowitość pokazuje, że jesteś zorganizowany, umiesz połączyć wiele zadań jednocześnie oraz pomoże ci w nawiązaniu cennych kontaktów. Nie krępuj się też wpisywać zajęć niezwiązanych bezpośrednio z twoim kierunkiem studiów. Każda aktywność jest dobrze widziana.